O nas
Można o nas powiedzieć wiele, jednak czego by się nie napisało, to i tak nie odda to wspólnie przeżytych wyjazdów, wypadów w skały, czy atmosfery panującej w Klubie. Wspinamy się poważnymi drogami na alpejskie ściany, pokonujemy trudne klasyki w Yosemitach, wchodzimy na wysokie wulkany Ameryki Południowej i spędzamy zimę wspinając się na "Weście", robiąc nowe drogi w Norwegii i honorne zjazdy narciarskie w Tatrach. Jesteśmy ludźmi z pasją i w tym jest nasza siła!
NASZA HISTORIA
Spotkania
W rzeczywistości bez koronawirusa spotykamy się co tydzień w czwartki (no, może z drobnymi wyjątkami) o godzinie 20:00 w siedzibie AKŻ przy ulicy Reymonta 21a. Aktualnie spotkania są zawieszone do odwołania, ale to nie znaczy, że nie działamy! O najbliższych wydarzeniach możesz dowiedzieć się poprzez naszego fanpage'a lub grupę członkowską na Facebook'u.
Zaczynamy od pokazów zdjęć oraz wspinaczkowych i podróżniczych opowieści, a następnie przechodzimy płynnie do integracji trwającej często do białego rana. To najlepszy czas, żeby poznać naszą ekipę, zaplanować wyjazdy wspinaczkowe i zdobyć inspiracje na przyszłość.
Kto u nas bywał? Poza naszymi kolegami i koleżankami z Klubu: Karoliną Ośką, Michałem Czechem, Gabrielem Korbielem, Wadimem Jabłońskim i Kubą Kokowskim gościli u nas: Marc-Andre Leclerc, Luka Lindic, Paul Ramsden, Konrad Ociepka, Piotr Sułowski, Marcin Ciepielewski (Images of Passion), Nina Gmiter i inni.
Imprezy cykliczne
La Jura Jura
Wspinanie, szkolenia wspinaczkowe, koncerty, szalone gry terenowe i zabawa do białego rana! Tak w skrócie można opisać czerwcowe zgrupowania na Jurze Północnej. To świetna okazja, żeby się dobrze pobawić podczas koncertu klubowego zespołu The Chachors, zatańczyć w rytm muzyki wraz z resztą klubowiczów oraz pobiegać nocą po lesie zaliczając wspinaczkowe zadania i rozwiązując trudne łamigłówki. Gdy do tego dołożymy tyrolkę, masaże i zestaw wspinaczkowych szkoleń powstaje jedyna i najlepsza na świecie wspinaczkowa impreza - La Jura Jura!
Boulder Pompa
Klubowe zawody wspinaczkowe. Odbywają się wiosną i z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników. Z założenia, są to zawody czysto towarzyskie dedykowane członkom Sakwy, więc każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Do finału wchodzą tylko osoby z opłaconymi składkami. Tradycyjnie w finale zawodnicy między każdą wstawką muszą zrobić 10 pompek!
Val di Chocho
Listopadowy wyjazd integracyjny do Doliny Chochołowskiej. O tym wydarzeniu można by napisać wiele. W przypadku niektórych momentów trzeba jednak powołać się na klauzulę sumienia i je przemilczeć. W jeden z listopadowych weekendów, co roku duża grupa sakwowiczów udaje się do schroniska w Dolinie Chochołowskiej w celach turystyczno-zapoznawczych. Pomysłów na dotarcie na miejsce nie sposób wymienić. Zawsze zostaje to w kwestii każdego z uczestników. Jedynym obowiązującym terminem są sobotnie godziny wieczorne, kiedy to następuje wieczór zapoznawczy, granie i śpiewanie do białego rana. Punktem kulminacyjnym są zawody boulderowe w dachu przed wejściem do schroniska. Podobno przejście okapu przez chociaż jednego uczestnika wyjazdu przynosi szczęście całemu klubowi na następny rok.
Zgrupowanie taternickie w Szałasiskach
Pod koniec sezonu wakacyjnego spotykamy się w Morskim Oku na polanie Szałasiska, w celu wspólnego wspinania się po okolicznych „skałkach”. Jest to dobra okazja do poznania się lepiej z klubowiczami oraz do wymiany doświadczeń. To ostatnie jest szczególnie cenne. Nic tak nie łączy ludzi jak czekanie na pogodę i późno-wieczorne opowieści przy upragnionej kolacji i piwie. No a taborowy Kuba zna już nas dobrze. „Sakwa? – Najgorszy klub” – z jego ust brzmi jak wielki komplement!
ZARZĄD
Digital nomad, przewodnik, ratownik GOPR, ratownik kandydat TOPR. Zdobywca Korony Tatr (67 najwybitniejszych wierzchołków!).
Wspina się od 2017 roku. Od czasu gdy poznała portal 8a.nu cały wolny czas spędza na wyszukiwaniu szemranej cyfry, co przynosi całkiem dobre efekty. Posiadaczka papierów taternika jaskiniowego. W KW Sakwa odpowiada za rekrutację do naszego Klubu. Chętnie odpowie na każde pytania z nią związane,pomoże nowym członkom w znalezieniu się w nim, jak i wręczy legitymację Klubową. Do niej możecie kierować pytania dotyczące członkostwa podstawowego, jak i dotyczące możliwości dołączenia do szeregu członków PZA.
Miłośniczka wszelkiej aktywności górskiej, podróży, poznawania ludzi i świata. Uwielbia uczyć się nowych rzeczy, nie znosi bezczynności. Przyszłe życie i pracę chciałaby połączyć z górami. W Sakwie zajmuje się głównie nawiązywaniem współpracy z firmami, pomocą w organizacji wydarzeń i koordynacją projektów.
Lubię wszelkie wędrówki – zwłaszcza te wertykalne. Cieszy mnie każdy rodzaj wspinaczkowej przygody, a przede wszystkim bycie w górach. Tam łudzę się, że dążę ku niebu – w skałach natomiast nagminnie obieram kierunek wręcz przeciwny. W Sakwie odpowiadam za spotkania czwartkowe i redagowanie tekstów, więc jeśli masz pomysł na ciekawą prelekcję lub artykuł – śmiało kieruj się do mnie.
Rocznik ‘95, student AGH i inżynier geologii. Miłość do gór jest u mnie rodzinną tradycją. Od dziecka jeździłem na nartach i spacerowałem po Beskidach i Tatrach, a teraz ciągnie mnie na coraz wyższe i trudniejsze wierzchołki. Dzięki przynależności do KW SAKWA zacząłem się wspinać, oraz udało się odwiedzić Andy, Dolomity czy Apeniny. Moją kolejną pasją jest kolarstwo szosowe, oczywiście najlepiej w pięknym, górskim otoczeniu. W zarządzie zajmuję się papierkową robotą, gdyż nawet górnolotne cele, wymagają niestety przyziemnych obowiązków.
Doradza, knuje i prowadzi klubowy fanpage oraz Grupę Młodzieżową PZA. Wspina się od 2010 roku a w górach zaczął działać ambitniej od 2012 roku dzięki sakwowemu projektowi Wielka Korona Tatr +1 na 15 lecie Sekcji. Od tego czasu zrobił ponad 100 dróg w Tatrach i Alpach i osiągnął przyzwoite wyniki sportowe w skałach: 7c+ OS i VI.6 RP. Za swoje największe górskie osiągnięcie uważa: przejście Divine Providence i Filara Freney na Mont Blanc, zimowe przejście Filara Ganku oraz prawdopodobnie pierwsze zimowoklasyczne przejście Tatarkovej Cesty na Granackiej Baszcie (zimowe 7). Prezes Klubu w latach 2014-2015. W 2016 r. nadzorował założenie stowarzyszenia i dołączenie SAKWy do PZA. Od 2017 roku Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA.