Johny | 2 kwietnia 2018 alpy czech frankiewicz góry gromczakiewicz jabłoński kaczanowski kądziołka kimel kokowski korbiel marco ośka podlecka rodzynkiewicz szkatuła tatry wspinanie yosemite ziemski

Przejścia górskie i sportowe w 2017 roku

Z pewnym opóznieniem piszemy o przejściach naszych klubowiczów w 2017 roku. Poprzedni rok nazwaliśmy przełomowym dla rozwoju naszego klubu. Gdyby go nie było tak moglibyśmy również nazwać ten rok. Nasi klubowicze znowu odnieśli mnóstwo wspinaczkowych sukcesów w górach i skałach całego świata. W tym roku na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim fakt, że zdecydowanie więcej naszych członków działało ambitnie w Alpach i Tatrach.  Rośnie nam kolejna grupa mocnych zawodników.

Przejścia górskie i wielowyciągowe

Ten sezon zdominowały świetne wyniki duetu Ośka-Czech w Yosemitach. Dwa miesiące spędzone w Dolinie zaowocowały wieloma rewelacyjnymi przejściami na czele z klasycznym przejściem Freeridera.

Wielu klubowiczów działało w Alpach, gdzie padł m.in. Filar Walkera. Ciekawe drogi zostały również pokonane na jednym z najbardziej litych kawałków granitu na świecie – Petit Clocher du Portalet i w austriackim Wilder Kaiser. Warto też zwrócić uwagę na alpejski debiut Maćka Kimela, który razem z Wadimem i Damianem Bieleckim zrobił drogę Sud Piller V+ TD 1300 m na Barre des Ecrins. Maciek dopiero w tym roku będzie zdawał maturę, a ma już na swoim koncie drogi zimowe w Tatrach i niezłe przejścia sportowe i drytoolowe. Kolejnym debiutantem w górach był Bartek Ziemski, który w 2 miesiące po ukończeniu kursu wspinaczki na własnej asekuracji razem z Łukaszem Stempkiem oraz wspinającymi się w drugim zespole Marcinem Gromczakiewiczem, Marco Schwidergallem (TSG Młóckarnia) i Tomaszem Rodzynkiewiczem zdobyli Aiguille Noire de Peuterey.

W Tatrach na wyróżnienie zasługuje przejście łańcuchówki 20 dróg w rejonie Hali Gąsienicowej w nonstopie zrealizowanej przez Michała Czecha i Kubę Kokowskiego oraz zrobienie przez Ilonę Podlecką 30 dróg w swoim pierwszym taternickim sezonie.

Przejścia w Yosemite

Karolina Ośka i Michał Czech przez 2 miesiące bawili w okolicach Yosemite. Przygotowując się do przejścia Freeridera zrobili szereg dróg sportowych, na własnej asekuracji i wielowyciągowych. Po klasycznym przejściu głównego celu wyjazdu zespół poprowadził również trudniejszą technicznie drogę Final Frontier 5.13b, 300m.

Tuolumne Meadows:

Phobos, Phobos/Deimos Cliff – 5.9+, 100m, OS – „3 wyciągi w rysach na dłonie/pięści, turbo klasyk, harde”

Lucky Streaks, Fairview Dome – 5.10d, 300m, OS  – „turbo klasyk, popularne i chodzone”

Heart of Stone, Fairview Dome – 5.12a R, 350m, OS – „dość poważna droga. Trudności świetnie asekurowalne, ale 2-3 wyciągi w połogach z dużymi runoutami do 20m w trudnościach na nasze VI.1-VI.2”

 

Yosemite Valley:

Steck Salathe, Sentinel Rock – 5.10b, 450m, OS – „klasyk, test wspinania w szerokich rysach, chyba z 15 wyciągów”

The North Face, Rostrum – 5.11c, 250m, OS – „najlepsza droga jaką tam zrobiliśmy, w miarę łatwa cyfra”

Moratorium, Schultz’s Ridge – 5.11b, 100m, flash  – „taki Wachowicz tylko trudniejszy i bez spitów”

Astroman, Washington Column – 5.11c, 350m, RP (2. pr.)

Freerider, El Capitan – 5.13a, 1100m, RP

Final Frontier, Fifi Buttress – 5.13b, 300m, RP

Przejścia w Alpach

W Alpach aktywnie działało kilka ekip. Poza mocnymi przejściami Wadima Jabłońskiego, Michała Czecha, Karoliny Ośki i Kuby Kokowskiego najbardziej wart wspomnienia jest fakt, że w tym roku w Alpach działaliśmy naprawdę licznie.

Sakwowy dream team w składzie Karolina Ośka, Michał Czech, Gabriel Korbiel i Kuba Kokowski razem z Wojtkiem Szulcem z KW Gliwice miał pecha do pogody i warunków. Nie udało się zrealizować założonych celów, jednak na wyjezdzie padło wiele ciekawych dróg.

Petit Clocher du Portalet
Etat de choc 7a, 280m, flash – Gabriel Korbiel, Jakub Kokowski, Wojciech Szulc
Ave Cesar 7c, 280m, RP-PP – Karolina Ośka, Michał Czech oraz zaawansowana próba zespołu Gabriel Korbiel, Jakub Kokowski, Wojciech Szulc (w trakcie której Gabryś pokonał 7b+ OS, 7c flash) zakończona na wyciąg przed końcem głównych trudności
Plasir immediat 6c, 280m, OS – Gabriel Korbiel, Jakub Kokowski, Wojciech Szulc oraz Karolina Ośka, Michał Czech (dzień później)
Pointe Vouilloz
Bada Boom 7b, 300m, OS – Karolina Ośka, Michał Czech
Alea jacta est 7a+, 300m, OS – Gabriel Korbiel, Jakub Kokowski, Wojciech Szulc
Wilder Kaiser
Whisky & Cigarettes , 8+, E2-, 250m, flash, Leuchstrurm – Jakub Kokowski, Wojciech Szulc
Kombinacja dróg Sex’n Bolts & Rock’n Roll oraz Stairway to heaven – 8, E3-, 250m, RP, Leuchsturm – Gabriel Korbiel, Michał Czech
Rebitschriss Direkt, 8+, E5-, 350m, RP-PP, Fleischbankpfeiler – Michał Czech, Jakub Kokowski
Durch raum und zeit, 9, E3-, flash – Gabriel Korbiel, Wojciech Szulc
Via Aqua, 7-, E2-, 1000m, Kleine Halt, OS, 5h 45 min – Michał Czech, Jakub Kokowski

 

Kolejny zestaw mocnych przejść zebrał Wadim Jabłoński, który wspinał się z różnymi partnerami – z Sakwy i spoza Klubu.

1. Pilier Central de Gauche na Dome du Neige, 1100 m deniwelacji, TD+ V+ A1, 37 wyciągów, 1 biwak. Z Marco Schwidergallem (TSG Młóckarnia) i Tomaszem Rodzynkiewiczem.

2. Sud Piller V+ TD 1300 m na Barre des Ecrins – z Maciejem Kimelem (pierwsza droga w Alpach!) i Damianem Bieleckim.

3. Filar Walkera na Grandess Jorasses – ED1 6a IV, 1200 m. – z Kacprem Tekieli (KW Trójmiasto).

 

 

W Alpach działali również Bartek Ziemski z Łukaszem Stempkiem i Wojtek Stanek z Marcinem Gromczakiewiczem. Razem z wcześniej wymienionymi osobami skompletowali ciekawy wykaz:

 1. Południowa Grań Aiguille Noire de Peuterey, 5c TD IV, 1200m – Marcin Gromczakiewicz, Tomasz Rodzynkiewicz i Marco Schwidergall (TSG Młóckarnia) oraz Bartek Ziemski i Łukasz Stempek.
 2. Dent du Géant : Géant Branché 6a – Bartek Ziemski i Łukasz Stempek w nonstopie z Courmayeur (bez używania kolejki, za to z wejściem na jeden z jego słupów na wschód słońca;))

 3. La Meije – Grand Pic : Arête du Promontoire (droga normalna) AD 4c  – Bartek Ziemski i Łukasz Stempek

Poza tym padło kilka dróg w Alpach Delfinatu (głównie na Aiguille Dibona) i na Igłach od Północy (do 6a+).

 

 

Sporo działał w tym roku w Alpach Paweł Zieliński, który m. in. w ramach zgrupowania unifikacyjnego zorganizowanego przez Jana Kuczerę w Val di Mello uzbierał ciekawy wykaz przejść. Najciekawsze z nich:

 1. Oceano Irrazionale,Val di Mello VII+ OS z Bartkiem Kurowskim (spoza Sakwy)
 2. Transylvania, Arco 1000 m VII OS, z Dawidem Tyrką (TKH)
 3. Inschallah 670m, Val di Mello VII OS z Tomkiem Olszewskim (spoza Sakwy)

 

W Dolomitach działali Michał Nowicki i Mikołaj Maślanka, którzy w tym roku zadebiutowali w górach. Zespół zrobił przejścia krótkich dróg do 6a+ OS. W masywie działał również Wojtek Anzel wraz z Mikołajem Pudo (KW Kraków) Razem skompletowali niezłe przejścia:

1st Pilar Aspettando la Vetta 6c OS, Tofana Rozes

2nd Pilar Constatini-Apolonio VII+ OS 1xsA0 (nie na kluczowym wyciągu), Tofana Rozes

2nd Pilar Constatini-Gherdina VI- OS, Tofana Rozes

Ottovolante 7a+ (6c OS A0),  Torre Brunico

Oltre la Porta 6c+ (6c OS A0),  Torre Brunico

Przejścia w Norwegii

Standardowo w Norwegii działał Wadim Jabłoński. Wspinał się tam z sakwowym lokalsem – Ludwikiem Grocholskim, z którym poprowadzili drogę  „No 1” scand 6+, 500m na Gloppedalen (1x A0) oraz z Tomkiem Rodzynkiewiczem, z którym przypadkowo wytyczyli nową drogę w masywie Hallbrekker w dolinie Hunnedalen (500-600m scand 4-5).

Przejścia w Tatrach

Najważniejsze wydarzenia sezonu to:

1 – łańcuchówka Michała Czecha i  Kuby Kokowskiego, którzy potrzebowali 22h 5min żeby pokonać 20 dróg w rejonie Hali Gąsienicowej. Łańcuchówka została zrealizowana w celu uczczenia 20-lecia Klubu.

2 – onsight Michała Czecha na Nosie Mnicha za VI.4, chociaż Michał twierdzi że tyle nie ma.
3 – zrobienie 30 dróg w Tatrach przez Ilonę Podlecką w jej pierwszym sezonie taternickim.

Sporo osób rozpoczęło w tym roku wspinanie w Tatrach. Wśród nich wspomniana wcześniej Ilona Podlecka oraz m. in. Bartek Ziemski, Jonatan Johny Zazula oraz Justyna Frankiewicz.

Najciekawsze drogi pokonane przez Ilonę:

– Sprężyny (Mnich, Kościelec)

– Czołówka Kopy Spadowej: Pachniesz Brzoskwinią, Bastion (obydwie VII-)

– Żabi Mnich: Wilczkowski VI-, Chrobak VI

– Mniszek, Direttissima VI

– Mnich, 7up („ale z siódemkowych trudności prowadziłam tylko zacięcie Biela, więc nie liczę sobie tego poważnie”)

– Dieska na Osterwie („tak samo – rysa na drugiego”)

– Hokejka na Łomnicy VI, A0 – razem z Bartkiem Ziemskim

– Płd. Kieżmara, Płyty Kriššáka VI+ – razem z Bartkiem Ziemskim

 

W Tatrach działali również Michał Czech i Karolina Ośka, którzy wspólnie zrobili kombinację Baryła-Ła-Pa- Nos Mnicha (VIII+/-IX-). Poprowadzony przez Michała Nos padł w stylu OS.

Gabryś Korbiel razem z Kubą Kokowskim zrobili Sadusia (IX). Kuba razem z Miłoszem Jodłowskim (KS Korona) zrobili podobną kombinację do Karoliny i Michała jednak pod Nosem wymiękli i weszli na wierzchołek łatwym terenem. Na pocieszenie na górne półki wyszli Superatą Młodości (IX-), którą Kuba zrobił flashem po latach.

Jacek Kaczanowski razem z Jarkiem Klufem (KW Częstochowa) zrobili flashem Superatę Młodości.

 

Inne ciekawe przejścia

 1. Diretissima Żółtej Ściany VI+ – Kuba Kokowski, Łukasz Stempek („próba na wariancie za VIII ale zakończona niepowodzeniem – piękny i siłowy wyciąg na własnej”)
 2.  Diretissima Mniszka VI –  Kuba Kokowski i Justyna Frankiewicz
 3. Sprężyna na Małym Młynarzu VI – Kuba Kokowski, Gabriel Korbiel i Kacper Urbański oraz Adam Wojsa i Tomasz Rodzynkiewicz
 4. Wędrówka Małolata VII-, Kazalnica – Marcin Gromczakiewicz i Adam Wojsa, Wojtek Anzel wraz z Mikołajem Pudo (KW Kraków)
 5. Droga Kurczaba VI, Gerlach – Wadim Jabłoński, Tomasz Rodzynkiewicz.
 6. Wielkie Zacięcie VI+, Kieżmarski – Jonatan Zazula, Bartek Ziemski oraz Paweł Zieliński z Tomkiem Olszewskim (spoza Sakwy).
 7. Mała łańcuchówka na Hali ,V, Hala Gąsienicowa , 8h, Marcin Gromczakiewicz, Wojciech Stanek (Środkowe żeberko (IV), Żebro Czecha (V), Grań Fajek (II), Filar Staszla (V) – bez ostatniego wyciągu, Setka (IV+), Grań Kościelców (II) – tylko od Zadniego Kościelca).
 8. Shangri-La VIII – Galeria Osterwy, OS – Paweł Zieliński i Lech Gala (spoza Sakwy).
 9. Halkova Cesta VIII OS – Kuba Kokowski i Michał Makowski (KW Kraków).
 10. Zacięcie Fiali, Kieżmarski VII- – Maciek Kimel z Krzysztofem Jendrysikiem (spoza Sakwy)
 11. Brnenska Cesta, Gerlach VI – Maciek Kimel, Damian Bielecki i Jacek Kaim (KW Wrocław)
 12. Hokejka, Łomnica VII-  – Maciek Kimel z Krzysztofem Jendrysikiem (spoza Sakwy).

Przejścia graniowe

 1. Grań Soliska II –  Marcin Gromczakiewicz, Jacek Kaczanowski
 2. Grań Tatr Zachodnich 0+ 18h15min, 42km, ASC:5670m, Marcin Gromczakiewicz, Rafał Kożuch
 3. GTW od Lodowej Przełęczy do Krzesanego Rogu, IV – Marcin Gromczakiewicz, Wojciech Stanek
 4. Krywańska Grań II – Marcin Gromczakiewicz, Tomasz Rodzynkiewicz
 5. Grań Baszt, III – Marcin Gromczakiewicz, Wojciech Anzel
 6. Grań Wideł V – Paweł Zieliński wraz Tomkiem Olszewskim (spoza Sakwy)

 

W Tatrach wspinało się w tym sezonie dużo więcej osób: Jonasz Łygas, Natalia Przech, Joanna Szczerba, Adrian Ginalski, Marcin Kotarba, Anna Serwata, Mirek Gorol, Bartek Sroka, Artur Sosnal, Michał Nowicki, Mikołaj Maślanka, Karol Kabała, Julian Drzewiecki, Katarzyna Hromek, Dominik Cyran, Mateusz Mazurek, Daniel Filipiak, Katarzyna Suśniak, Grzegorz Jakubiec.

Przejścia tradowe

Najciekawsze przejścia na własnej asekuracji zrobili Michał Czech i Karolina Ośka, którzy w tym roku ostro przygotowywali się do wyjazdu w Yosemity. Kilka przejść na Jurze i w Sokolikach zrobił również Kuba Kokowski uzupełniający wykaz instruktorski oraz Paweł Zieliński i Marcin Kowalik.

Przejścia w Yosemite

Grenade Launcher 5.12c – przewieszone, dynamiczne wspinanie na własnej. Michał i Karolina PP

Horeshoes and handgrenades – 5.12a – rysa na finger locki – Michał OS

Karolina zrobiła bardzo trudny offwidth za 5.11c onsajtem

Separate Reality 5.12a – 6 metrów rysy w dachu na dłonie z klinowaniem stop w rysie, turbo klasyk, Michał i Karolina w 3 próbie PP

Phoenix 5.13a – trzydziestometrowa lekko przewieszona rysa od palców po dłonie, Michał RP

Przejścia w ramach meetingu BMC

Evil Eye E5 6b (7b), Bosigran, RP 2 pr. – Michał Czech

Immaculate Arete E4 6a (7a), Kornwalia OS – Michał Czech

Przejścia na Jurze

Kilka dróg na własnej asekuracji na Jurze zrobili Kuba Kokowski i Marcin Kowalik.

Kuba pokonał Śląski Filar na Okienniku, Korkociąg na Igłach Olkuskich (obie za VI.2) oraz Środkową Rysę w Mirowie (VI.2+). Marcin poprowadził flashem Mein Kampf na Okienniku (VI.2).

Przejścia w Sokolikach

Rysa w dachu (Fajka) VI.4 2 pr. – Karolina Ośka

Rysa X, Fajka VI.3+ 2 pr. – Karolina Ośka

Kobra, Fajka VI.3 RP – Michał Czech

Oraz sporo przejść do VI.2 OS – Michał Czech, Karolina Ośka, Kuba Kokowski, Paweł Zieliński.

Przejście w Cadarese

Non parlo inglese 7a RP – Paweł Zieliński

Przejścia sportowe

2017 rok najbardziej udany był dla Gabrysia Korbiela, który podniósł swoją życiówkę z VI.5+/6 na VI.6/6+ i naszej nowej klubowej koleżanki Jadzi Szkatuły, która powoli wkracza do polskiej kobiecej czołówki. Mocnymi przejściami mogą pochwalić się też standardowo Michał Czech, Mateusz Kądziołka i Karolina Ośka. Życiówki porobili Jacek Kaczanowski oraz Paweł Zieliński.

Na wyróżnienie zasługuje też osiągnięcie poziomu 7a+ przez Ilonę Podlecką i Justynę Frankiewicz. Dziewczyny robią szybki progres – czekamy na dalsze sukcesy.

Przejścia RP

Najlepsze przejścia

Filar Pochylca VI.6/6+ Michał Czech, Gabriel Korbiel

Hipertrofia Treningowa VI.6, Mamutowa Karolina Ośka, Mateusz Kądziołka

Pierdolony Ogranicznik VI.6, Pochylec Karolina Ośka

Fałszywy Prorok VI.6, Pochylec Gabriel Korbiel

Zona 0 8b, Siurana Karolina Ośka

Ramadan 8b, Siurana, Karolina Oska

Hiperdraga VI.5+/6, Mamutowa Karolina Ośka

Ricacera 8a+, Masriudoms Karolina Ośka

Domador de Amortiguadores 8a+, Masriudoms Karolina Ośka

Shock The Monkey VI.5+/6, Pochylec Gabriek Korbiel, Michał Czech

Aleja Zasłużonych VI.5+/6, Jastrzębnik Gabriel Korbiel

Murarz II VI.5+/6, Dupa Słonia Gabriel Korbiel

Najlepsze przejścia pozostałych osób z czołówki Sakwy

Przybycie Tytanów VI.5+, Dolina Bolechowicka – Jadwiga Szkatuła

Petit Tom 8a, Ceuse – Jadwiga Szkatuła

Taniec Pająka Wprost VI.5+, Mamutowa – Jacek Kaczanowski

Siedem Nieszczęść z Albatrosa VI.5+, Słoneczne Skały – Jakub Kokowski

Klaustrofobia VI.5+, Zakrzówek – Marcin Julian Kowalik

Trwoga Archeologa VI.5+, Cmentarzysko – Jakub Kokowski

Placcati 7c,Sperlonga – Paweł Zieliński

Syndrom Niedopchania VI.4 RP – Maciej Kimel

Odlot, Pochylec VI.4 RP – Wojtek Anzel

Hiszpańskie Czary VI.4 RP – Michał Powałek

Przejścia bez znajomości

Karolina w tym sezonie zrobiła 6 dróg za 7c OS (AC/DC, Avance cangrejo i Lua w Siuranie, Domador de amotiguadores w Masriudoms,  Nique La Police w Rue des Masques i Espediedre w Margalefie).

Jadzia wspinała się OS do 7b (The  Far Faders West w Rodellar i Dale Duro, Negro  Chulilli) i 7b+ flash w Rodellarze.

Gabryś udowodnił, że wspinanie OS przychodzi mu równie łatwo jak wspinanie RP. W 2017 r przeszedł bez znajomości 4 drogi za 7c: Lua i Solos a solas w Siuranie, Antologica w Margalefie i Das Geschenk na Frankenjurze.

Michał również pokazał klasę prowadząc Outback 7c+ w stylu flash oraz drogi Lua, Solos a solas i Esperiedre (Margalef)  7c OS.
Kuba Kokowski w tym sezonie osiągnął poziom 7b+ OS i 7c flash, Paweł Zieliński może pochwalić się przejściem 7b OS w Chulilli, a Maciej Kimel w tym roku zrobił dwie drogi za VI.3 OS. Wojtek Anzel na wyjezdzie do Siurany podniósł poziom do 7a OS.

Jeżeli zapomniałem o wypisaniu wartościowych przejść lub popełniłem inne błędy to najmocniej przepraszam i proszę o podesłanie informacji.

Kuba Kokowski